“Sport to zdrowie” – kto z nas nie słyszał tej frazy w różnych momentach życia. Zazwyczaj jednak, odnosimy to stwierdzenie do naszego zdrowia fizycznego. Wiemy, że aktywność fizyczna wpływa na kondycję i ożywienie naszego ciała, poprawia dotlenienie czy też ukrwienie.
Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna wpływa także na nasze samopoczucie emocjonalne, wpływając na nasz układ nerwowy oraz hormonalny – dlatego bardziej adekwatnym powiedzeniem w tym przypadku byłoby “W zdrowym ciele zdrowy duch!”.
W trakcie uprawiania sportu wytwarzane są tzw. hormony szczęścia, tj. endorfiny. Dzięki nim odczuwamy przyjemne uczucie relaksu i zadowolenia, nawet w przypadku wymagającego treningu, po którym nasze ciało odczuwa zmęczenie. Zobacz więc, w jaki sposób praca z ciałem przekłada się na na dobrą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną.


Jak aktywność fizyczna wpływa na naszą psychikę?
Uprawianie sportu ma ogromny wpływ na nasze emocje i psychikę. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nam poprawić naszą samoocenę i pewność siebie oraz zwiększają wytrzymałość psychiczną. Mogą również pomóc nam w lepszym zarządzaniu emocjami. Wprowadzając regularny ruch, łatwiej nam odreagować negatywne emocje, takie jak złość czy frustracja, dzięki czemu znacznie lepiej radzimy sobie ze stresem.
Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie się endorfin, co przyczynia się do obniżenia prawdopodobieństwa zachorowania na depresję oraz ogólnym poprawieniem samopoczucia. Sport ma również pozytywny wpływ na naszą pamięć i koncentrację. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają przepływ krwi do mózgu, co umożliwia lepsze dotlenienie tego ważnego organu. Dzięki temu nasze myślenie staje się bardziej precyzyjne, a koncentracja i pamięć ulegają poprawie.
Jak bardzo brak aktywności fizycznej szkodzi?
Problem związany z brakiem ruchu dotyczy przede wszystkim mieszkańców krajów rozwiniętych. Jeżeli większość dnia spędzamy siedząc i stojąc, pochylamy się w nienaturalnej pozycji przed komputerem, podróżujemy samochodem, jednocześnie nie korzystając z żadnych form aktywności fizycznej, nasze ciało staje się napięte. Sztywnieją nam kark i ramiona, kumulują się w nich emocje, przez co pojawiają się problemy z rozluźnieniem.
Według WHO, co trzecia kobieta i co czwarty mężczyzna narażeni są na podstawowe choroby cywilizacyjne związane z niewystarczającą dawką aktywności fizycznej. Ruch, coraz bardziej, przestaje być dla nas naturalny i przychodzi nam coraz trudniej. Zaniedbywanie aktywności fizycznej nazywane jest hipokinezją i aż ¼ ludzkości ma obecnie do niej tendencję.
Brak ruchu powoduje zmniejszenie wydolności płuc, co prowadzi do niedotlenienia mięśni i organów, wpływa też na układ krwionośny i pogorszenie się pracy serca, pogorszenie metabolizmu cukrów, pogorszenie ogólnej odporności, zwiększa się napięcie, stres, następuje pogorszenie samopoczucia psychicznego. Może też pojawić się chroniczne zmęczenie, które nie zawsze jest objawem przepracowania.




Jaki rodzaj ruchu jest najlepszy, aby być w zgodzie z własnymi emocjami?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy rodzaj aktywności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na nasze emocje i nastrój. Dlatego też kluczowym czynnikiem jest, aby wybrać taki rodzaj ruchu, który sprawia nam satysfakcję i do którego będziemy wracać z przyjemnością.
Niektórzy świetnie czują się w sportach zespołowych takich jak siatkówka, piłka nożna, czy koszykówka. Inni wręcz przeciwnie – uwielbiają samotne wyprawy biegowe na obrzeżach miasta, pływanie, czy wspinaczkę.
Bez względu na to, czy wybierzesz spokojną jogę, czy dynamiczne sporty walki, najważniejszym jest, aby regularnie wracać do aktywności fizycznej, która przełoży się na ogólne, lepsze samopoczucie.
Zapamiętaj!
Podsumowując, uprawianie sportu ma ogromny wpływ na nasze emocje i psychikę. Regularna aktywność fizyczna pomaga nam lepiej sobie radzić ze stresem, poprawia nasze samopoczucie, zwiększa wytrzymałość psychiczną, a także umożliwia lepsze zarządzanie emocjami. Warto więc znaleźć czas na ruch, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie ze sobą niesie i zadbać o swoje zdrowie psychiczne – nie tylko poprzez psychoterapię, ale także właśnie poprzez regularną aktywność fizyczną.